O povaze plemene

Nejsilnějším charakterovým rysem Akity je její věrnost a oddanost. V Japonsku se stal legendou pes Hačikó. Po smrti svého pána každý den chodil na to samé místo na nádraží, kde čekal na jeho návrat. Po deseti letech na tomto místě také zemřel. Dnes zde stojí bronzová socha tohoto psa.

 

3Vysloveně vhodné je toto plemeno k dětem, ke kterým se chová velmi citlivě a jemně.

 

Jako každé jiné psí plemeno i Akita má svoje „mušky“. Pravděpodobně jako pozůstatky z dávných psích zápasů jí zůstalo dominantní chování vůči jiným psům. Proto je důležité, aby byla od štěněčího věku dobře socializovaná.

Akita je proslulá také svojí tvrdohlavostí. Za ní však tohoto psa nelze trestat, protože tím se jeho tvrdošíjnost pouze zafixuje a zhorší.

 

Při dospívání je také důležité, aby Akita vnímala silnou autoritu svého pána. Jinak zde může dojít k tomu, že se později pokusí převzít roli vůdce smečky – což obnáší i souboje s majitelem.

 

Na svojí velikost Akita jí velmi málo. Je však třeba dávat pozor na skladbu stravy, na některé složky může být přecitlivělá (např. na sóju).

 

Vysloveně nevhodné je pro toto plemeno ubytování ve venkovním kotci. Akita je silně fixovaná na svou rodinu a bez její přítomnosti trpí.

 

Akita potřebuje během výchovy i dalšího života spoustu lásky, trpělivosti a porozumnění. Pokud jí to vše poskytnete, bude Vám milým a věrným společníkem.